Hakkımızda

1996 yılı Ağustos ayında Akyazı Köy-Tür fabrikasının satın alınması ile kurulan Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş. Türkiye ve komşu coğrafyaların en büyük süt işleme kapasitesine sahip Pamukova tesislerine 1998 yılında 450 dönüm arazinin satın alınması ile taşındı. Akyazı fabrikasında UHT süt, yoğurt, beyaz peynir ve kaşar peyniri üretimleri ile başlayan yolculuğumuz şu anda Türkiye’nin 5 farklı bölgesinde 5 üretim tesisinde üretilen, 23 farklı markada 339 nihai ürün çeşidiyle devam etmektedir.

Türkiye’nin sayılı sanayi kuruluşlarından biri olan firmamız ‘İstanbul Sanayi Odası’nın ‘2012 yılı Türkiye'deki En Yüksek Cirolu 500 Şirket’ listesinde Ülker şirketleri arasında 1. aynı zamanda Türkiye sıralamasında 43. olarak yer almaktadır.

İlk ve en büyük üretim tesisimiz Pamukova fabrikamızda 1500 ton/gün süt işleme kapasitesi ile iç piyasa ile birlikte Orta doğu ülkelerine, Avrupa’ya ve Amerika’ya ürün verilmektedir. 940 çalışanın bulunduğu üretim tesisimiz diğer üretim tesislerimiz ile birlikte yaklaşık 200 bin kişinin geçim kaynağı olarak ekonomideki yerini almaktadır.

İkinci üretim tesisimiz olan Karaman Fabrikamız 1000 ton/gün süt işleme kapasitesi ile 425 çalışanımıza istihdam sağlamakta ve süt, yoğurt, ayran ve peynir çeşitleri üretimini gerçekleştirmektedir.

Lüleburgaz Fabrikamız 500 ton/gün süt işleme kapasitesi ile 145 çalışanımıza istihdam sağlamakta ve süt, yoğurt ve ayran üretimi gerçekleştirmektedir.

Kahramanmaraş şehrinin ilk süt fabrikası olma özelliğini taşıyan Kahramanmaraş Fabrikamız 500 ton/gün süt işleme kapasitesi ile 172 çalışanımıza istihdam sağlamakta ve süt, yoğurt ve ayran üretimi gerçekleştirmektedir.

2013 yılında açılan  Aydın Fabrikamız 500 ton/gün süt işleme kapasitesi ile 159 çalışanımıza istihdam sağlamakta peynir çeşitlerinin üretimi gerçekleştirmektedir.